0530 232 01 30
Adres : Halaskargazi Mahallesi Rumeli Caddesi No:9 Kat:1 Nişantaşı/Şişli/İSTANBUL

Telefon : 0530 232 01 30
Nişantaşı Selülit Tedavisi
Nişantaşı Selülit Tedavisi

Nişantaşı Selülit Tedavisi

 

Ülkemizde farklı iki hastalık selülit olarak adlandırılır. Birisi deri altı yumuşak dokunun bakteriler nedeniyle şişmesi, ağrı ve kızarıklık ile karakterize akut (yani kısa süreli) , genellikle bacakta görülen bir enfeksiyondur. Diğeri ise kadınların bacak, basen ve kalça bölgesinde deride portakal kabuğu görüntüsü oluşturan, estetik bir sorun olan selülittir. Aslında iki durumun İngilizcesi farklıdır. Enfeksiyon olana “cellulitis”, estetik olan “cellulite”dır. İsimleri aynı olan bu iki durumun birbiriyle hiçbir ilişkisi yoktur. Biz burada enfeksiyon olan selüliti anlatacağız.

 

 

Selülit cilt ve cilt altı ( subkutan ) dokunun akut bakteriyel enfeksiyonudur. Enfeksiyon yerinde kızarıklık, şişlik, ağrı ve ısı artışı olur. Bir çok farklı bakteri buna sebep olabilir. Eğer, ateş, titreme, halsizlik, şiddetli ağrı varsa dikkatli olunmalıdır. Çünkü bu hastalığın hızlıca ilerleyebileceğini gösterir. Geniş alanlara yayılma, nekroz, aşırı su toplaması, deride soyulma, gangren bile oluşabilir. Hastalık küçük bir alanda ise ve yaşlılık, diyabet, beslenme yetersizliği veya immün yetmezlik gibi durumlar eşlik etmiyorsa antibiyotik tedavisi ile genelde iyileşir.

 

Böcek sokmaları, deriye yabancı cisim batması, kirli suda yürüme veya tırnak mantarı selülit için diğer risk faktörleridir. Selülitte hastanın durumuna göre bazen hastaneye yatarak tedavi verilmesi, kan tahlilleri, biopsi veya lezyon içinden kültür yapılması gerekir.

 

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014